Studiedagar

Vilka härliga dagar vi hade tillsammans förra veckan när vi hade fritids hela dagen både torsdag och fredag. I torsdags var vi på naturhistoriska riksmuseet med alla elever på korallens fritidshem, där vi fick testa på nya spännande saker och lära oss mycket nytt under tiden. Vi övade att åka kollektivtrafik och tog först buss, sen tåg för att sedan åka buss igen. I fredags blandade vi korallen och stjärnans fritids och ett gäng åkte till mulle meck-lekparken i Ulriksdal och vi andra stannade kvar på skolan och hade en härlig utedag.

Fredag Efter en stund var hela planket fullt av konstverk.

Hur är det att jobba där det är riktigt kallt?

 

 

 

 

 

 

 

Testa balans

Prenumerera på nya blogginlägg

Författare: Jenny Nygren

Grundlärare med inriktning mot arbete i fritidshem

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *